Magyarország egyik legnagyobb színházi eseményére, az idén tizenötödik alkalommal megszervezett Deszka Fesztiválra készül a Tamási Áron Színház társulata, ahol a Radu Afrim által rendezett Napraforgó című előadást játssza a sepsiszentgyörgyi csapat. A Pass Andrea darabjából készült produkciót hétfőn este 7 órától láthatja a fesztivál közönsége a Csokonai Teátrumban.
Az idei Deszka Fesztivál május 9. és 18. között zajlik, és nyolc helyszínen harmincegy előadást láthatnak az érdeklődők, emellett zenei rendezvények, filmvetítések és beszélgetések is színesítik a programot. A rendezvényre a sepsiszentgyörgyi színház mellett a kolozsvári, szatmárnémeti és szabadkai magyar színházak társulatai kaptak még meghívást a határon túli színházak közül.
Pass Andrea Napraforgó című kortárs drámájának középpontjában a tíz éves Janka áll, akit a kutyája, családja, iskolai és baráti kapcsolatain keresztül ismerhetünk meg. Janka boldog és életvidám gyerek, csak az anyukája néha kiabál, máskor meg észre sem veszi. A barátai is boldog és életvidám gyerekek, csak a szüleik vagy veszekednek, vagy válnak, vagy nem is léteznek. A gyerekek énekelnek, táncolnak, Janka pedig lerajzolja a körülötte levő világot pont úgy, ahogy azt elképzeli: tele fura alakokkal és váratlan eseményekkel.
A Tamási Áron Színház előadása tükröt tart korunk társadalmának. Három olyan család történetét ismerheti meg belőle a néző, melyekben magányos, elveszett gyerekek és felnőttek keresik a jobb élet lehetőségét. Mintha a saját családjainkat, kisebb-nagyobb közösségeinket látnánk, melyekben valamennyien napraforgóként keressük a boldogságot. Vajon mi történik az emberrel, ha sokáig nem süt rá a nap? Hogyan lehet feldolgozni a sebeket, amelyeket néha szeretteinktől kapunk, eltörülni a fájdalmat, amelyet néha szeretteinknek okozunk?
Amint Radu Afrim rendezőtől már megszokhattuk, előadása ezúttal is tele van humorral és játékossággal, érzékletesen szemléltetve azt, ahogyan a gyerekek képzelőereje kiszínezi hétköznapjaik szomorú valóságát. A színészek egy része több szerepet is játszik, gyerekként és felnőttként is megjelenik a történetben, vagy a gyerekek képzeletében megjelenő figurákat alakítja.