Baumgartner Sándor a primit Premiul UNITER pentru luminile Furtunii din Sfântu Gheorghe

Baumgartner Sándor a primit Premiul UNITER pentru luminile Furtunii  din Sfântu Gheorghe

La Gala UNITER din acest an, designerul de lumini Baumgartner Sándor a câștigat cel mai prestigios premiu al breslei teatrale din România,  la categoria  Cel mai bun lighting design,  pentru spectacolul Furtuna, în regia lui Bodó Viktor, producție a Teatrului Tamási Áron. Felicitări, dragă Sándor Baumgartner, sperăm să mai colaborăm și pe viitor!

Totodată, felicităm toți laureații Premiilor UNITER, în special pe acei colegi cu care avem o relație profesională și umană apropiată: Albu István, care a câștigat Premiul pentru cea mai bună regie (Richard al III-lea), Trupa Harag György a Teatrului de Nord din Satu Mare, care a primit Premiul pentru cel mai bun spectacol (Richard al III-lea), precum și Festivalul D-Butan-T, organizat de Teatrul Andrei Mureșanu din Sfântu Gheorghe, care a primit un Premiu special, cu ocazia  Ediției10 a acestui proiect.

Au existat și alte premii legate de Sfântu Gheorghe, de pildă Premiul UNITER pentru întreaga activitate acordat scenografului Horațiu Mihaiu, fost director al Teatrului Andrei Mureșanu, între 2004–2007 și 2010–2013, sau Premiul de excelență „Ion Caramitru”,  oferit Festivalului Internațional de Arte Teatrale ATELIER, care a luat naștere la Sfântu Gheorghe și s-a desfășurat aici timp de doisprezece ani.

Felicitări tuturor laureaților Galei Uniter 2025, iar creatorilor de teatru din țară le dorim  mult succes în continuare!