Az IFESZT-en vesz részt a Tamási Áron Színház társulata

Az IFESZT-en vesz részt a Tamási Áron Színház társulata

A Szatmárnémetiben szervezett Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT) lép fel a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata William Shakespeare A vihar című darabjával. A Bodó Viktor által rendezett előadást november 15-én, pénteken este 20 órától láthatja a szatmári közönség az Északi Színházban. Az előadás mellett két kísérőeseményt is tartanak a 11. IFESZT keretében a sepsiszentgyörgyi társulat tagjai: Márton Lóránt zenésztársaival a Kovács András Ferenc verseiből készült Jack Cole dalaiból című lírai koncertre várja az érdeklődőket csütörtökön 21:30-tól, pénteken 15:30-tól pedig Nemes Levente és Nagy B. Sándor bemutatják nagy sikerű beszélgetőkönyvüket a szatmári közönségnek. A koncertre az Ács Alajos Stúdióban, a könyvbemutatóra a színház büféjében kerül sor.

Egész életművét betetőző darabjában, A viharban Shakespeare azt kutatja, vajon volt-e értelme mindannak, amit ezen a különös szigeten, a valóságot leképező színpadon tett? Föl-alá járkált az időben, végigélt korokat, jellemeket, magára próbált minden maszkot, de bármilyen sok mindent tudott hatalomról, szerelemről, történelemről, emberlétről, semmit se tudott megváltoztatni, a természet erőivel szemben tehetetlen maradt. Vajon mennyi esélye van a művészetnek megváltoztatni a világot? Van-e értelme feláldozni életünket az alkotás oltárán? Megtalálhatja-e az ember a boldogságot, ha menekül a valóság elől? Tudjuk-e, hogy hol a határ az életünkben a valóság és képzelet között? A múlt század egyik leghíresebb rendezője, Giorgio Strehler szerint Shakespeare A vihar című darabja az európai színjátszás szíve, kiölhetetlen magja, „az élő bizalom, hogy a színház képes visszaadni az emberi közösségnek azt, amit annyiszor elveszíteni látszott: a létezés és az emberi együttélés értelmét”. Az előadást októberben mutatta be a Tamási Áron Színház társulata Bodó Viktor rendezésében.

Identitásaink sok-sok humoros történetét idézi fel a közel másfél órás lírai koncert a Kossuth-díjas Kovács András Ferenc csodálatos szövegei és egy olyan zenei világ által, mely három fiatal színész kirobbanó energiáit és játékosságát tükrözi. „Játék a szavakkal és hangokkal. Játék a fiatalsággal, szerelemmel, majd az elmúlással. Játék mindenkori lázadásainkkal és beletörődéseinkkel, sikereinkkel és kudarcainkkal. Egy vidám-szomorú játék arról, hogy honnan érkeztünk és merre tartunk. Egy olyan zenés utazás, melynek aktualitása sosem szűnik meg, hisz rólunk szól, emberekről, a mindenkori nézőkről és előadókról” – vallják az alkotók a produkcióról. A Transzylvanian Bú Boys zenekar Jack Cole dalaiból című előadásának története 1997-ben kezdődött, amikor a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem három színinövendéke – Fazakas Ernő, Márton Lóránt és Nagy Csongor – lecsapott Kovács András Ferenc (KAF) Jack Cole daloskönyve című frissen megjelent kötetére, és megzenésítette a közel egy évtizedes költői szerepjáték több darabját.

Kevés olyan színház iránt érdeklődő ember él a magyar nyelvterületen, aki ne hallott volna a Jászai Mari-, Szentgyörgyi István- és Kaszás Attila-díjas Nemes Leventéről. A legtöbben láthattuk is őt színpadon, idősek és fiatalok egyaránt, mert közel hatvanöt éve folyamatosan játszik, pályája összefonódott a marosvásárhelyi és a sepsiszentgyörgyi színház nagy korszakaival. Nemes Levente 1962-ben végzett a marosvásárhelyi színművészeti főiskolán, 1972-ig a marosvásárhelyi színház színésze volt, utána mindmáig a sepsiszentgyörgyi társulat tagja. Alakításaiban eredeti és hiteles, magánemberként bölcs és megfontolt, művészetét talán az igényesség és a megújulásra való örök törekvés jellemzi leginkább. 1992–2005 között a sepsiszentgyörgyi színház igazgatója is volt, az ő kezdeményezésére valósult meg az a bizonyos, sokat emlegetett fúzió a sepsiszentgyörgyi színház és a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház társulata között, mely megnyitotta az utat a szentgyörgyi színház immár több évtizeden át tartó szakmai sikersorozata felé. Élettörténetéről Nagy B. Sándor dramaturg, újságíró beszélgetőkönyvet készített, melyet több erdélyi város és Budapest után ezúttal Szatmárnémetiben is bemutatnak.