BOCSÁRDI László
1958, Marosvásárhely

Rövid szakmai életút:

1978 – Egyetemistaként a Thália diákszínház tagja Temesváron
1984 – Hat év egyetemi színjátszói gyakorlattal „Figura” néven megalapítja az egyetlen magyar nyelvű romániai kísérleti színházat Gyergyószentmiklóson
1990 – az állami fenntartással működő Figura Stúdió Színház első igazgatója
1995 – A Marosvásárhelyi Színművészeti Akadémia rendező szakán diplomázik, Tompa Gábor osztályában
1995 – a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház főrendezője és művészeti vezetője
2005 december – a Tamási Áron Színház igazgatója
A Tamási Centenárium (1997) igazgatója, a Teatrum Fesztivál (1998) igazgatója, a REFLEX Nemzetközi Színházi Biennálé (2009, 2012, 2015, 2018) igazgatója
2006 – az UNITER (Román  Színházi Szövetség) szenátusának tagja

Korábbi előadásai:

1999 – Sepsiszentgyörgyi színház – William Shakespeare: Szeget szeggel (Rendező)
1999 – Sepsiszentgyörgyi színház – Ivan Szergejevics Turgenyev: Isten hozott, szellő (Rendező)
1998 – Sepsiszentgyörgyi színház – Tamási Áron: Ősvigasztalás (Rendező)
1998 – Sepsiszentgyörgyi színház – Euripidész: Alkésztisz (Rendező)
1997 – Sepsiszentgyörgyi színház – Tamási Áron: Vitéz lélek (Rendező)
1996 –  Sepsiszentgyörgyi színház – Rablótámadás (Rendező)
1996 –  Sepsiszentgyörgyi színház – Stanislaw Ignacy Witkiewicz: Vízityúk (Rendező)
1996 –  Sepsiszentgyörgyi színház – Henrik Ibsen: A nép ellensége (Rendező)
1995 – május 19. Sepsiszentgyörgyi színház – Jevgenyij Svarc: Az árnyék (Rendező, zenei szerkesztő)
1994 – Sepsiszentgyörgyi színház – Euripidész: Íphigeneia Auliszban (Rendező)
1994 – Sepsiszentgyörgyi színház – Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline (Rendező)

 

Rendezései más színházaknál:

1985 – Tutyi Mutyi Móka – Figura Társulat
1987 – Alfred Jarry: Übü király – Figura Társulat
1988 – F.G. Lorca: Vérnász – Figura Társulat
1989 – Lucian Blaga: Manole mester – Figura Társulat
1990 – Sławomir Mrožek: Károly – Figura Stúdió
1991 – Alfred Jarry: Übü király – Figura Stúdió
1991 – Lázár Ervin: A kisfiú és az oroszlánok – Figura Stúdió
1992 – Ivan Szergejevics Turgenyev: Egy hónap falun – Figura Stúdió
1992 – Parti Nagy Lajos – Jevgenyij Svarc: A sárkány – Kolozsvári Állami Magyar Színház
1993 – C. Castellani: Játék a tékozló fiúról – Figura Stúdió
1993 – Grimm: Piroska és a farkas – Figura Stúdió
1994 – Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline – Figura Stúdió
1994 – Euripidész: Íphigeneia Auliszban – Figura Stúdió
1995 – Jevgenyij Svarc: Az árnyék – Figura Stúdió
1995 – Lope de Vega: A kertész kutyája – Kolozsvári színház
1999 – John Millington Synge: A nyugati világ bajnoka – Craiovai Nemzeti Színház
2000 – Katona József: Bánk bán – Zsámbéki szombatok
2000 – Szophoklész: Antigoné – Szabadkai Népszínház (Szerbia) és a Zsámbéki Színházi Bázis (Magyarország) közös produkciója
2002 – William Shakespeare: Titus Andronicus – Gyulai Várszínház
2004 – Luigi Pirandello: Öltöztessük fel a mezteleneket! – Kolozsvári Állami Magyar Színház
2004 – Moliére: A fösvény – Craiovai Nemzeti Színház
2005 – William Shakespeare: Cymbeline – Odeon Színház, Bukarest
2006 – Szophoklész: Elektra – Örkény Színház, Budapest
2007 – William Shakespeare: Lear király – Budapesti Nemzeti Színház
2008 – Nádas Péter: Temetés – Komédia Színház, Bukarest
2008 – Moliére: Don Juan – Ploiesti Toma Caragiu Színház
2008 – William Shakespeare: Hamlet – Metropolis Színház, Bukarest
2009 – Ödön von Horváth: Mit csinál a kongresszus? – Nemzeti Színház, Marosvásárhely
2010 – Luigi Pirandello: Nem tudni, hogyan – Bárka Színház, Budapest
2011 – Albert Camus: Caligula – Marin Sorescu Nemzeti Színház, Craiova
2012 – Albert Camus: A félreértés – Állami Nezmeti Színház, Temesvár
2013 – Két lengyel darab (Michał Walczak: Homokozó és Marek Modzelewski: Koronázás c. műveiből) – Művészeti Egyetem, Marosvásárhely
2013 – Marek Modzelewski: Koronázás – Stúdió Színház, Marosvásárhely
2014 – Molière: Tartuffe – Komédiaszínház, Bukarest
2015 – Elektra – Állami Német Színház, Temesvár
2015 – Tadeusz Słobodzianek: A mi osztályunk – Román Nemzeti Színház, Kolozsvár
2016 – Sergi Belbel: Halál – Stúdió Színház, Marosvásárhely
2016 – Moliére: Dandin György, Ariel Színház, Râmnicu Vâlcea
2017 – William Shakespeare: Tévedések vígjátéka – Szatmárnémeti Északi Színház, Harag György Társulat
2017 – Jóemberek – M. Studio, Sepsiszentgyörgy (művészeti tanácsadó, r. Bezsán Noémi)
2017 – G. Puccini: Tosca – Szegedi Szabadtéri Játékok
2017 – Bulgakov 17 – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Liviu Rebreanu társulat, Marosvásárhely
2018 – I. L. Caragiale: Zűrzavaros éjszaka, Alexandru Davila Színház, Pitești
2019 – Moliére: Scapin – Szatmárnémeti Északi Színház, Harag György Társulat
2019 – Moliére: Tartuffe – Katona József Színház, Budapest
2020 – Ödön Von Horváth: Kasimir și Karoline, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Liviu Rebreanu társulat, Marosvásárhely


Előadásai
Örkény István: Tóték (Rendező) - 2021/2022
José Rivera: Felhőtektonika (Rendező) - 2019/2020
Bertolt Brecht: Koldusopera (Háromgarasos opera) (Kórus, Rendező) - 2019/2020
Maria Wojtyszko: Sam, avagy felkészülés a családi életre (Rossz Hörcsög, Rendező) - 2018/2019
Lewis CARROLL Alice Csodaországban és Alice Tükörországban című meseregényei alapján: Alice (Rendező, Díszlettervező) - 2017/2018
Molnár Ferenc: Liliom (Zenészek, Rendező, Díszlettervező) - 2015/2016
William SHAKESPEARE: Vízkereszt, vagy amire vágytok (Rendező) - 2015/2016
William Shakespeare: Hamlet (Rendező, Zenei válogatás) - 2013/2014
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Egy őrült naplója (Művészeti tanácsadó) - 2012/2013
MOLIÉRE: A fösvény (Rendező) - 2012/2013
Katona József: Bánk Bán (Rendező) - 2011/2012
William Shakespeare: A velencei kalmár (Rendező, Díszlettervező) - 2010/2011
Tadeusz Slobodzianek: Ilja Próféta (Rendező) - 2009/2010
Moliére: A mizantróp (Rendező, Zenei összeállítás) - 2009/2010
Játék Tamásival két részben az Énekes madár című színjáték alapján: A csoda (Rendező, Zenei összeállítás) - 2008/2009
Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő (Rendező) - 2007/2008
William Shakespeare: Lear király (Rendező) - 2006/2007
John Millington Synge:: A nyugati világ bajnoka (Rendező) - 2005/2006
William Shakespeare: Othello, a velencei mór (Rendező, Zenei válogatás) - 2004/2005
Bertolt Brecht: Jóembert keresünk! (Rendező) - 2003/2004
Szophoklész: Antigoné (Rendező) - 2003/2004
William Shakespeare: Romeo és Júlia (Rendező) - 2002/2003
Játék Tamásival két részben az Énekes madár című színjáték alapján: A csoda (Rendező, Zenei válogatás) - 2001/2002
Tadeusz Słobodzianek: Ilja Proféta (Rendező) - 2001/2002
Luigi Pirandello: Az ember, az állat és az erény (Rendező) - 2000/2001
Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline – felújítás (Rendező) - 2000/2001
Federico Garcia Lorca: Vérnász (Rendező) - 1999/2000

Tanulmányok
1985 - Traian Vuia Politechnikai Intézet, vegyészmérnök szak, Temesvár
1995 - Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem, rendező szak


Díjak

1997 –  A legjobb rendezés díja a Kisvárdai Határon Túli Színházak IX. Fesztiválján – Witkiewicz: Vízityúk
1997 – az E.M.K.E. Kádár Imre díja a Vitéz lélek című előadás rendezéséért, valamint a Tamási Centenárium szervezéséért
1998 – A Kovászna Megyei Tanács Díja a Kultúra Szabadságáért
2001 – Az ATELIER Nemzetközi Színházi Fesztivál legjobb rendezőjének járó díja – Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline
2001 – A Nemzetiségi Színházak IV. Kollokviumának legjobb rendezés díja – Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline
2003 – a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának Jászai Mari Díja
2003 – a Román Művelődési Minisztérium Országos Rendezői Díja – William Shakespeare: Romeo és Júlia
2003 – UNITER jelölés a Legjobb rendezés kategóriában – Szophoklész: Antigoné
2005 – UNITER jelölés a Legjobb előadás kategóriában – William Shakespeare: Othello, a velencei mór
2005 – UNITER jelölés a Legjobb rendezés kategóriában – William Shakespeare: Othello, a velencei mór
2008 – UNITER  jelölés a Legjobb rendezés kategóriában – Moliére: Don Juan – Ploiesti-i Toma Caragiu Színház
2009 – UNITER jelölés a Legjobb rendezés kategóriában  – Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő
2009 – UNITER jelölés a Legjobb előadás kategóriában – Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő
2009 – A Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje a romániai magyar színjátszás megújításáért végzett tevékenysége elismeréseként
2010 – A legjobb rendező díja – Molière: A mizantróp – V. Interetnikai Színházi Fesztivál, Arad
2010 – UNITER jelölés a Legjobb rendezés kategóriában  – William Shakespeare: A velencei kalmár
2011 – UNITER -díj a Legjobb rendezés kategóriában  – Albert Camus: Caligula – Marin Sorescu Nemzeti Színház, Craiova
2012 – Legjobb rendezésért járó díj – Katona József: Bánk bán – 6. Interetnikai Színházi Fesztivál, Nagyvárad
2013 – Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért díj
2014 – UNITER jelölés a Legjobb rendezés kategóriában  – W. Shakespeare: Hamlet
2014 – UNITER jelölés a Legjobb előadás kategóriában – W. Shakespeare: Hamlet
2014 – UNITER -díj a Legjobb rendezés kategóriában – William Shakespeare: Hamlet
2016 – UNITER -jelölés a legjobb előadás kategóriában – Tadeusz Słobodzianek: A mi osztályunk, Román Nemzeti Színház, Kolozsvár
2016 – UNITER -díj a legjobb előadás kategóriában – Tadeusz Słobodzianek: A mi osztályunk, Román Nemzeti Színház, Kolozsvár
2016 – Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Életmű-díja

 

Fontosabb fesztiválokon való részvétel:

Polonia Express Fesztivál, Budapest (1997) – Vízityúk
Donaufest, Ulm (2002) – Vérnász
Szebeni Nemzetközi Színházi Fesztivál – Vérnász (2001), Romeo és Júlia (2003), Othello, a velencei mór (2005), A nyugati világ bajnoka (2007)
Nemzetközi Shakespeare Fesztivál, Craiova  – Romeo és Júlia (2003), Hamlet (2014)
„Kontakt” Színházi Fesztivál, Torun (2004) – Antigoné
Shakespeare Fesztivál, Gdansk – Romeo és Júlia (2004), A velencei kalmár (2012)
Gombrowicz Fesztivál, Radom (2010) – Yvonne, burgundi hercegnő
„Interferenciák Nemzetközi Fesztivál, Kolozsvár (2010) – Yvonne, burgundi hercegnő
Shakespeare Fesztivál, Gyula – Othello, a velencei mór (2005), A velencei kalmár (2011)
Pécsi Országos Színházi Találkozó – Ilja próféta (2002), Jóembert keresünk! (2005), Yvonne, burgundi hercegnő (2008), A csoda – játék Tamásival két részben az Énekes madár című színjáték alapján (2009), A velencei kalmár (2011), Vízkereszt, vagy amire vágytok (2016)
Bukaresti Országos Fesztivál – Vérnász (2000), Kasimir és Karoline (2001), Romeo és Júlia (2003), Jóembert keresünk! (2004), Lear király (2007), A velencei kalmár (2011), Alice (2018), Sam, avagy felkészülés a családi életre (2019)