SZAKÁCS László
1961, Marosvásárhely

Előadásai
Jevgenyij Svarc / Parti Nagy Lajos: A sárkány (Polgármester) - 2021/2022
Stefan Arsenijević–Srđjan Koljević–Bojan Vuletić: Szerelem és más bűntények (Radovan) - 2021/2022
Örkény István: Tóték (Tomaji plébános) - 2021/2022
The Tiger Lillies, Phelim McDermott, Julian Crouch: Jógyerekek képeskönyve (Janika) - 2021/2022
Színházi beszélgetéssorozat: A MŰSOR (Szereplő) - 2020/2021
Radu Afrim: Amikor telihold ragyog a turkáló felett (Andor, az idegen utazó, aki távolról érkezik) - 2020/2021
SZERB ANTAL: VII. Olivér (Saint Germain (zsiványvezér)) - 2020/2021
Andreea Vălean: Ha fütyülni akarok, fütyülök (Pază) - 2019/2020
Pintér Béla: A Sütemények Királynője (Papa, Pista apja) - 2019/2020
Nyikolaj Vasziljevics GOGOL: Kártyások (Glov) - 2019/2020
Bertolt Brecht: Koldusopera (Háromgarasos opera) (Jonathan Jeremiah Peachum) - 2019/2020
Henrik Ibsen: A társadalom támaszai (Hilmar Tönnesen, Bernickné unokatestvére) - 2018/2019
Radu Afrim: Egy zabigyerek kék háttér előtt történetet mesél (Polgármester) - 2018/2019
Mezei Kinga: Anna legenda (Játsszák) - 2017/2018
Carlo GOLDONI: Chioggiai csetepaté (Toni (Antonio), halászbárka-tulajdonos) - 2017/2018
Michel de GHELDERODE: Escorial (A király) - 2017/2018
Lewis CARROLL Alice Csodaországban és Alice Tükörországban című meseregényei alapján: Alice (Szereplők) - 2017/2018
Harold PINTER: Évforduló (Lambert) - 2016/2017
Bertolt BRECHT: A városok dzsungelében (John Garga, az apja) - 2016/2017
Ray COONEY: Pénz az égből (Slater) - 2016/2017
TAMÁSI Áron Zöld ág című regénye alapján: Zongota (Szereplők) - 2016/2017
Molnár Ferenc: Liliom (Kapitány, II. Rendőr) - 2015/2016
Forgách András: Halni jó! (Cukor Jenő, fölhivatali előadó) - 2015/2016
Moliére: Úrhatnám polgár (Szabómester) - 2015/2016
Edmond ROSTAND: Cyrano de Bergerac (Guiche Gróf) - 2014/2015
Anton Pavlovics Csehov: Meggyeskert (Gajev) - 2014/2015
Mary Chase: Barátom, Harvey (Dr. William R. Chumley, igazgató) - 2014/2015
Tenessee Williams: Macska a forró bádogtetőn (Big Daddy) - 2013/2014
William Shakespeare: Hamlet (Polonius) - 2013/2014
Kárpáti Péter: Akárki (Orvos) - 2013/2014
I.L.Caragiale: Az elveszett levél (Zaharia Trahanache) - 2013/2014
Spiró György: Az imposztor (Niedzieslski) - 2012/2013
MOLIÉRE: A fösvény (Anzelm) - 2012/2013
Anton Pavlovics CSEHOV: Ivanov (Lebegyev) - 2011/2012
László Miklós: Illatszertár (Hammerschmidt) - 2011/2012
Katona József: Bánk Bán (Petur bán) - 2011/2012
Friedrich Dürenmatt: A fizikusok (Johan-Wilhelm Möbius) - 2010/2011
William Shakespeare: A velencei kalmár (Shylock) - 2010/2011
Andrzej Saramonowicz: Tesztoszteron (Stavros) - 2010/2011
Makszim Gorkij: A nap fiai (Csepurnoj) - 2009/2010
Tadeusz Slobodzianek: Ilja Próféta (Első) - 2009/2010
I.L.Caragiale: Karnebál (Iordache) - 2009/2010
Moliére: A mizantróp (Oronte) - 2009/2010
Tömöry Péter- Horváth Károly: A nőpápa (Bonus) - 2000/2001
Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline – felújítás (Szemes Franz) - 2000/2001
William Shakespeare: Szeget szeggel (Tuskó, együgyű rendőr, Bernát, korhely rab) - 1999/2000
Molnár Ferenc: Játék a kastélyban (Gál) - 1999/2000
Szilveszteri műsor: Három szék közt a pad alatt (Szereplők) - 1999/2000
Henrik Ibsen: Peer Gynt (Divre) - 1999/2000

Filmszerepei
2019 – VALAN – AZ NGYALOK VÖLGYE (r. Bagota Béla) – Fegyveres férfi
2006 – VADÁSZAT ANGYALOKRA (r. Bagó Bertalan) – Soós gróf
2006 – RÉGIMÓDI TÖRTÉNET (TV filmsorozat) – Gáspár
2007 – PAINKILLER JANE (TV filmsorozat)

Pályakép
A sepsiszentgyörgyi színházban játszott korábbi szerepei:
1998/1999 - Hans Christian Andersen–Sebestyén Rita: KIRÁLYKÉK (r. Béres László) – Takács
1998/1999 - Ivan Szergejevics Turgenyev: ISTEN HOZOTT, SZELLŐ! (r. Bocsárdi László) – Golubov, földesúr
1998/1999 - Grimm testvérek: HAMUPIPŐKE (r. Barabás Olga) – Madár
1998/1999 - Tamási Áron: ŐSVIGASZTALÁS (r. Bocsárdi László) – Csendőr / Katona / Törvénybíró
1997/1998 - Carlo Goldoni: KÉT ÚR SZOLGÁJA A KOMÉDIASZÍNHÁZBAN (r. Harsányi Sulyom László) – Brighella
1997/1998 - Euripidész: ALKÉSZTISZ (r. Bocsárdi László) – Apollón
1997/1998 - Molière: DON JUAN (r. Barabás Olga) – Frici, paraszt
1997/1998 - Tamási Áron: VITÉZ LÉLEK (r. Bocsárdi László) – Katona
1996/1997 - John Michael Tebelak–Stephen Schwartz: GODSPELL (r. Pinczés István) – Szereplő
1996/1997 - Geoffrey Chaucer: CHAUCER ÚR MESÉI (r. Barabás Olga) – Szereplő
1996/1997 - Stanislaw Ignacy Witkiewicz: VIZITYÚK (r. Bocsárdi László) – Ő, Edgar Walpor
1995/1996 - Henrik Ibsen: A NÉP ELLENSÉGE (r. Bocsárdi László) – Horster kapitány
1995/1996 - Nyikolaj Vasziljevics Gogol: HÁZTŰZNÉZŐ (r. Barabás Olga) – Padkaljószin, hivatalnok, udvari tanácsos
1995/1996 - Molière: SCAPIN FURFANGJAI (r. Barabás Olga) – Scapin, Leander szolgája, szemfényvesztő
1995/1996 - Presser Gábor–Sztevanovity Dusán–Horváth Péter: A PADLÁS (r. Ditzendy Attila) – Lámpás
1995/1996 - Szép Ernő: VŐLEGÉNY (r. Árkosi Árpád) – Rudi, fogász
1994/1995 - Jevgenyij Svarc: AZ ÁRNYÉK (r. Bocsárdi László) – Orvos / Férfi
1994/1995 - Carlo Goldoni: A HAZUG (r. Barabás Olga) – Arlecchino
1994/1995 - Euripidész: ÍPHIGENEIA AULISZBAN (r. Bocsárdi László) – Odüsszeusz
1993/1994 - Ödön von Horváth: KASIMIR ÉS KAROLINE (r. Bocsárdi László) – Szemes Franz
Szerepei a Figura Stúdió Színházban:
2018/2019 - Martin McDonagh: MACSKABAJ (r. Albu István) – Donny
2016/2017 - Alekszandr Szergejevics Puskin: ANYEGIN (r. Nagy Botond) – Puskin
1994/1995 - Jevgenyij Svarc: AZ ÁRNYÉK (r. Bocsárdi László) – Szereplő
1994/1995 - Carlo Goldoni: A HAZUG (r. Barabás Olga) – Szereplő
1994/1995 - Euripidész: ÍPHIGENEIA AULISZBAN (r. Bocsárdi László) – Odüsszeusz
1993/1994 - Angelus Iván: IMPROVIZÁCIÓK (r. Angelus Iván) – Szereplő
1993/1994 - Ödön von Horváth: KASIMIR ÉS KAROLINE (r. Bocsárdi László) – Szemes Franz
1993/1994 - Balassi Bálint: SZÉP MGYR KOMÉDIA (r. Barabás Olga) – Credulus
1992/1993 - Grimm testvérek: PIROSKA ÉS A FARKAS (r. Bocsárdi László) – Vadász
1992/1993 - Castellani de Castellano: JÁTÉK A TÉKOZLÓ FIÚRÓL (r. Bocsárdi László) – Halál / Disznó
1992/1993 - Sławomir Mrožek: HÁZ A HATÁRON (r. Kövesdy István) – Apa
1992/1993 - Samuel Beckett: PÖSZMÉKÖR / ABSZURD SZÍVKÜLDI (r. Lantos László) – Szereplő
1991/1992 - Samuel Beckett: KOPONYATORONY (r. Lantos László) – Szereplő
1991/1992 - Ivan Szergejevics Turgenyev: EGY HÓNAP FALUN (r. Bocsárdi László) – Szereplő
1991/1992 - Lázár Ervin: A KISFIÚ ÉS AZ OROSZLÁNOK (r. Bocsárdi László) – Bruckner Szigfrid, a szavannák királya
1990/1991 - Alfred Jarry: ÜBÜ KIRÁLY (r. Bocsárdi László) – Vencel Király / Elek cár / I. Nemes / Finánc
1989/1990 - Sławomir Mrožek: KÁROLY (r. Bocsárdi László) – Unoka
1987/1988 - Federico García Lorca: VÉRNÁSZ (r. Bocsárdi László) – Vőlegény / Leonardo
1987/1988 - Alfred Jarry: ÜBÜ KIRÁLY (r. Bocsárdi László) – Vencel Király
1984 /1985 - TUTYI MUTYI MÓKA (r. Bocsárdi László) – Szereplő
Szerepei a veszprémi Petőfi Sándor Színházban:
2002/2003 - Gounod–J. Barbier–M. Carré: FAUST – Faust
2002/2003 - Goldoni: A KOMÉDIASZÍNHÁZ (r. Anca Bradu) – Orazio, a társulat igazgatója, szerepe szerint Ottavio
2002/2003 - Gogol: A REVIZOR (r. Bagó Bertalan) – Anton Antonovics Szkvoznyik-Dmuhanovszkij, polgármester
2002/2003 - Kiss Csaba: HAZATÉRÉS DÁNIÁBA (r. Kiss Csaba) – Horatio, a herceg barátja
2001/2002 - Szophoklész: OIDIPUSZ KIRÁLY ÉS OIDIPUSZ KOLONOSBAN (r. Ruszt József) – Kreon
2001/2002 - Hašek-Burian: ŠVEJK (r. Tömöry Péter) – Katz, Magasgalléros
Szerepei a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházban:
2008/2009 - Forgách András: HOLDVILÁG ÉS UTASA (r. Bagó Bertalan) – Waldheim Rudolf
2008/2009 - W. Shakespeare: HAMLET (r. Bagó Bertalan) – Hamlet atyjának szelleme, Első Színész, Sírásó
2007/2008 - Tasnádi István: TRANZIT (r. Bagó Bertalan) – Winner
2007/2008 - Vajda Anikó–Vajda Katalin: VILLA NEGRA (r. Cserhalmi György) – Dárdás
2007/2008 - W. Shakespeare: III. RICHÁRD (r. Bagó Bertalan) – Lord Hastings
2006/2007 - Ivan Kusan: GALÓCZA (r. László Sándor) – Jovo Sztaniszavljevics Galócza
2006/2007 - Háy János: A GÉZAGYEREK (r. Bagó Bertalan) – Herda Pityu
2006/2007 - Kurt Weill-Bertold Brecht: KOLDUSOPERA (r. Bagó Bertalan) – Leprás Mátyás
2005/2006 - Tasnádi István: A MAGYAR ZOMBI (r. Bagó Bertalan) – Pacsik Ferenc, polgármester
2005/2006 - Henrik Ibsen: A FITALOK SZÖVETSÉGE (r. Babarczy László) – Monsen, storli földbirtokos
2005/2006 - Aldo Nikolaj: HÁRMAN A PADON (r. Tucsni András) – Bocca Libero
2004/2005 - Pirandello: ÍGY VN, HA ÍGY TETSZIK (r. Sári Dóra) – Sirelli
2004/2005 - Madách Imre: AZ EMBER TRAGÉDIÁJA (r. Ruszt József) – Első demagóg, Rudolf császár, Robespierre, Árus
2003/2004 - Goethe: FAUST (r. Tömöry Péter) – Mefisztó
2003/2004 - Moliére: DON JUAN (r. Bagó Bertalan) – Sganarelle
2003/2004 - Molnár Ferenc: ÜVEGCIPŐ (r. Bereményi Géza) – Rendőrtanácsos
2003/2004 - Friedrich Dürrenmatt: AZ ÖREG HÖLGY LÁTOGATÁSA (r. Bereményi Géza) – Tanár
Más színházi munkái:
2012/2013 - Yorick Stúdió – Székely Csaba: Bányavakság (r. Sebestyén Aba) – Ince, ötvenes férfi
2011/2012 - Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Eduardo de Filippo: A KOMÉDIA MŰVÉSZETE (r. Kövesdy István) – Csendőrőrmester
2007/2008 - Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Székely János: CALIGULA HELYTARTÓJA (r. Kincses Elemér) – Szolga
2001/2002 - Andrei Mureşanu Színház – Milos Nicolic: SZERSZÁMMAL A KÉZBEN (r. Theodora Herghelegiu) – János
2000/2001 - Zsámbéki Színházi Bázis – Katona József: BÁNK BÁN (r. Bocsárdi László) – Békétlen
1996/1997 - Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Sík Sándor: ISTVÁN KIRÁLY (r. Kincses Elemér) – Palotaőr
1994/1995 - Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Friedrich Dürrenmatt: AZ ÖREG HÖLGY LÁTOGATÁSA (r. Kincses Elemér) – Hatodik polgár

Díjak

2013 – A szakmai zsűri által odaítélt egyéni alakításdíj Spiró György AZ IMPOSZTOR, valamint a Marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közös produkciójában, Székely Csaba BÁNYAVAKSÁG című darabjában nyújtott alakításáért a Magyar Színházak XXV. Kisvárdai Fesztiválján
2012 – A legjobb férfi mellékszereplő díja Petúr bán szerepéért a BÁNK BÁN című előadásból a 6. Interetnikai Színházi Fesztiválon
2011 – A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza legjobb alakítás díja A VELENCEI KALMÁRban nyújtott Shylock szerepéért a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján
2001 – A legjobb férfialakítás díja Szemes Franz szerepéért a KASIMIR ÉS KAROLINE című előadásból az Atelier Nemzetközi Színházi Fesztiválon
2001 – A legjobb férfialakítás díja Szemes Franz szerepéért a KASIMIR ÉS KAROLINE című előadásból az Atelier Nemzetközi Színházi Fesztiválon