NEMES Levente
1939, Medgyes

Előadásai
Jevgenyij Svarc / Parti Nagy Lajos: A sárkány (Drakon senior) - 2021/2022
Stefan Arsenijević–Srđjan Koljević–Bojan Vuletić: Szerelem és más bűntények (Idős úr) - 2021/2022
Örkény István: Tóték (Cipriani professzor) - 2021/2022
The Tiger Lillies, Phelim McDermott, Julian Crouch: Jógyerekek képeskönyve (Konrád) - 2021/2022
Színházi beszélgetéssorozat: A MŰSOR (Szereplő) - 2020/2021
SZERB ANTAL: VII. Olivér (Geront (Olivér nagybátyja, herceg)) - 2020/2021
José Rivera: Felhőtektonika (Idős Anibal) - 2019/2020
Kányádi Sándor emlékest: Az, amit mondani kell (Előadják) - 2019/2020
Henrik Ibsen: A társadalom támaszai (Aune, munkavezető a hajógyárban) - 2018/2019
Arisztophanész Lysistrate c. műve alapján: Lucy Strate avagy a Kilencek Tanácsa (Adonisz) - 2018/2019
TAMÁSI Áron Zöld ág című regénye alapján: Zongota (Szereplők) - 2016/2017
Molnár Ferenc: Liliom (Fogalmazó) - 2015/2016
August Strindberg: Julie kisasszony Tarkovszkij jelenetekkel (Alexander) - 2015/2016
William SHAKESPEARE: Vízkereszt, vagy amire vágytok (Feste) - 2015/2016
Edmond ROSTAND: Cyrano de Bergerac (Ligniere / Orvos) - 2014/2015
Mary Chase: Barátom, Harvey (Omar Gaffney) - 2014/2015
Anton Pavlovics Csehov: Meggyeskert (Firsz) - 2014/2015
William Shakespeare: Hamlet (Szellem) - 2013/2014
I.L.Caragiale: Az elveszett levél (Agamemnon Dandanache) - 2013/2014
Spiró György: Az imposztor (Kazinski) - 2012/2013
Anton Pavlovics CSEHOV: Ivanov (Sabelszkij) - 2011/2012
Katona József: Bánk Bán (II. Endre/Tiborc) - 2011/2012
Friedrich Dürenmatt: A fizikusok (Oscar Rose) - 2010/2011
Alexandre DUMAS: A három testőr (Richelieu) - 2010/2011
William Shakespeare: A velencei kalmár (A dózsé) - 2010/2011
Tadeusz Slobodzianek: Ilja Próféta (Vak) - 2009/2010
Moliére: A mizantróp (Du Bois) - 2009/2010
William Shakespeare: Szentivánéji álom (Égeus) - 2008/2009
Francis Veber: Balfácánt vacsorára! (Cheval) - 2008/2009
Anton Pavlovics Csehov: Sirály (Dorn, orvos) - 2008/2009
Játék Tamásival két részben az Énekes madár című színjáték alapján: A csoda (Tamási Áron) - 2008/2009
Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő (Ignác király) - 2007/2008
Friedrich Dürrenmatt: A csendestárs (Jack) - 2007/2008
Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde (Vándorok) - 2006/2007
William Shakespeare: Lear király (Lear, Britannia királya) - 2006/2007
John Millington Synge:: A nyugati világ bajnoka (Öreg Mahon) - 2005/2006
William Shakespeare: Macbeth (Hekaté) - 2005/2006
Samuel Beckett: Godot-ra várva (Pozzo) - 2005/2006
Euripidész és Seneca drámaszövegei alapján: Médeia (Kreón) - 2004/2005
William Shakespeare: Othello, a velencei mór (Brabantio/Bolond) - 2004/2005
Szophoklész: Antigoné (Teiresziász) - 2003/2004
William Shakespeare: Romeo és Júlia (Escalus, Verona hercege) - 2002/2003
Játék Tamásival két részben az Énekes madár című színjáték alapján: A csoda (Tamási Áron) - 2001/2002
Tadeusz Słobodzianek: Ilja Proféta (Vak, az előző apja) - 2001/2002
Madách Imre: Az ember tragédiája (Az Úr) - 2001/2002
Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline – felújítás (Speer) - 2000/2001
William Shakespeare: Szeget szeggel (Vincentio, Vienna hercege) - 1999/2000
Molnár Ferenc: Játék a kastélyban (Almádi) - 1999/2000

Filmszerepei
1996 – NEW BUDA (TV film) – (r. Horváth Z. Gergely)
1980 – Tridentul nu răspunde (A TRIDENT NEM VÁLASZOL) – (r. Ştefan Roman) – Kapitány
1980 – TOLDI (négyszer 20 perces tévéfilm) – r. (Cselényi László)
1970 – DÓZSA (a Romániai Magyar Televízió első tévéfilmje) – (r. Alexandru Căpuşnean)

Pályakép
A sepsiszentgyörgyi színházban játszott korábbi szerepei:
1998/1999 - Tamási Áron: ŐSVIGASZTALÁS (r. Bocsárdi László) – Csorja Ambrus
1997/1998 - Carlo Goldoni: KÉT ÚR SZOLGÁJA A KOMÉDIASZÍNHÁZBAN (r. Harsányi Sulyom László) – Pantalone Dei Bisognosi
1997/1998 - Euripidész: ALKÉSZTISZ (r. Bocsárdi László) – Pherész Pantalone Dei Bisognosi
1997/1998 - J. B. P. Molière: DON JUAN (r. Barabás Olga) – parancsnok szobra
1997/1998 - Tamási Áron: VITÉZ LÉLEK (r. Bocsárdi László) – Ambrus
1995/1996 - Henrik Ibsen: A NÉP ELLENSÉGE (r. Bocsárdi László) – Dr. Tomas Stockmann
1994/1995 - Slawomir Mrozek: EMIGRÁNSOK – felújítás (r. Seprődi Kiss Attila) – AA
1994/1995 - Carlo Goldoni: A HAZUG (r. Barabás Olga) – Balanzoni Doktor
1994/1995 - Euripidész: ÍPHIGENEIA AULISZBAN (r. Bocsárdi László) – Agamemnón
1993/1994 - AZ ŐSEMBERTŐL A PARLAMENTIG – történelmi hangulatkoktél (r. László Károly) – Szereplő
1993/1994 - Ödön von Horváth: HASIMIR ÉS KAROLINE (r. Bocsárdi László) – Speer
1993/1994 - Joseph Stein–Jerry Bock–Sheldon Harnick: HEGEDŰS A HÁZTETŐN (r. Schlanger András) – Rabbi
1992/1993 - W. Shakespeare: AHOGY TETSZIK (r. Jeney István) – A száműzött herceg
1992/1993 - H. Meilleac: NEBÁNTSVIRÁG (r. Szőke István) – Loriot, őrmester
1992/1993 - Csepreghy Ferenc: A PIROS BUGYELLÁRIS (r. Szőke István) – Peták János
1991/1992 - Alfonso Sastre: A SZÁJKOSÁR (r. Nemes Levente) – Idegen
1990/1991 - Eugéne Ionesco: RINOCÉROSZOK (r. Tudor Mărăscu) – Jean
1990/1991 - Szakonyi Károly: ADÁSHIBA (r. Balogh András) – Bódog
1990/1991 - Csurka István: DÖGLÖTT AKNÁK (r. Seprődi Kiss Attila) – Moór Jenő
1989/1990 - Illyés Gyula: KEGYEN (Szabó Lajos) – Fulgentius, ellenzéki szenátor
1989/1990 - Asztalos István: A FEKETE MACSKA (r. Tompa Miklós) – Bodó bá, szegény pásztor
1987/1988 - Méhes György: HÖLGY HERMELINBEN (r. Völgyesi András) – Sztárai, a nagy tragikus
1987/1988 - A. Vampilov: A MÚLT NYÁRON TÖRTÉNT (r. Constantin Codrescu) – Gyergacsov, Gyergacsov, ács, Anna férje
1986/1987 - Mircea Ștefănescu: A KIS POKOL (r. Balogh András) – Férj
1986/1987 - Békeffy István: JANIKA (r. Völgyesi András) – János
1985/1986 - Eugenia Busuioceanu: KOR ÉS IGAZSÁG (r. Constantin Codrescu) – Laurenţiu Sturzu
1985/1986 - Móricz Zsigmond: KEREK FERKÓ (r. Balogh András) – Kotzogh, polgármester
1985/1986 - A. P. Cehov: HÁROM NŐVÉR (r. Balogh András, Kovács Levente) – Versinyin
1984/1985 - S. Mrozek: EMIGRÁNSOK (r. Seprődi Kiss Attila) – AA
1984/1985 - Tudor Popescu: NEM LEHET A HOMOKÓRÁT MEGÁLLÍTANI (r. Völgyesi András) – Răducu
1984/1985 - HAHÓ, HŰHÓ, HAHOTA – Vidám, zenés műsor – Szereplő
1983/1984 - Sylvester Lajos: GYANÚ (r. Völgyesi András) – Zoltán
1982/1983 - Mihail Sebastian: LAPZÁRTA ELŐTT (r. Seprődi Kiss Attila) – Bucşan
1982/1983 - Sütő András: POMPÁS GEDEON ÉLETE, HALÁLA ÉS FELTÁMADÁSA (r. Tompa Miklós) – Presbiter
1982/1983 - Nicolae Lupu: LAVINIA HALLGATÁSA (r. Balogh András) – Jilenescu
1981/1982 - Illés Endre: VÖRÖS ÉS FEKETE (r. Völgyesi András) – Vizsgálóbíró
1981/1982 - Veress Dániel: ÜNNEPRONTÓK (r. Völgyesi András) – Orbók Ágoston
1981/1982 - Csurka István: HÁZMESTERSIRATÓ (r. Seprődi Kiss Attila) – Herczeg Pista
1980/1981 - Sütő András: A SZÚZAI MENYEGZŐ (r. Seprődi Kiss Attila) – Kaliszthenész
1980/1981 - Iosif Naghiu: PILLANGÓK A BŐRÖNDBEN (r. Balogh András) – Sandru
1979/1980 - Sylvester–Nemes: BOSZORKÁNY (r. Völgyesi András) – Bethlen Gábor
1979/1980 - Alan Ayckburn: NÁLUNK, NÁLATOK, NÁLUK (r. Seprődi Kiss Attila) – Goeffrey
1978/1979 - Deák Tamás: HADGYAKORLAT (r. Seprődi Kiss Attila) – Zeno
1978/1979 - Tamási Áron: HULLÁMZÓ VŐLEGÉNY (r. Tompa Miklós) – Kósa
1978/1979 - Theodor Manescu: ÉJSZAKA AZ ORSZÁGÚTON (r. Constantin Codrescu) – Valentin
1977/1978 - Veress Dániel: ÖRVÉNYBEN (r. Völgyesi András) – Kossuth Lajos
1977/1978 - Katona József–Illyés Gyula: BÁNK BÁN (r. Völgyesi András) – Petur
1976/1977 - Peter Hacks: AMPHITRYON (r. Cseresnyés Gyula) – Amphitryon
1976/1977 - Sütő András: CSILLAG A MÁGLYÁN (r. Völgyesi András) – Kálvin
1976/1977 - Vörösmarty Mihály: CSONGOR ÉS TÜNDE (r. Völgyesi András) – Tudós
1975/1976 - F. Dürrenmatt: AZ ÖREG HÖLGY LÁTOGATÁSA (r. Kiss Attila) – Pap
1975/1976 - Méhes György: DRÁGALÁTOS GYERMEKEIM (r. Horváth Béla) – András
1975/1976 - Aurel Baranga: JÁMBORLELKŰ SZENT FLÓRIÁN (r. Völgyesi András) – Mateescu
1975/1976 - Tamási Áron: TÜNDÖKLŐ JEROMOS (r. Tompa Miklós, Seprődi Kiss Attila) – Elek
1974/1975 - Reginald Rose: TIZENKÉT DÜHÖS EMBER (r. Völgyesi András) – 8. esküdt
1974/1975 - Mikszáth Kálmán: A NOSZTY FIÚ ESETE TÓTH MARIVAL (r. Völgyesi András) – Stromm
1973/1974 - Joseph Heller: MEGBOMBÁZTUK NEW HAVENT (r. Seprődi Kiss Attila) – Starkey kapitány
1973/1974 - Fejér Gyula–Kiss Gyula: FÉSZEKRAKÓK (r. Seprődi Kiss Attila) – Anderkó Tamás
1972/1973 - Illyés Gyula: KÜLÖNC (r. Völgyesi András) – Grenneville
1972/1973 - Calderon de la Barca: A ZALAMEAI BÍRÓ (r. Seprődi Kiss Attila) – Don Alvaro de Ataide
A marosvásárhelyi színházban játszott szerepei:
1971/1972 - Örkény István: MACSKAJÁTÉK(r. Kovács György) – Orvos
1971/1972 - Szabó Lajos: MENTSÉG (r. Harag György) – Kaposi Sámuel
1971/1972 - Camil Petrescu: SZELLEMEK TÁNCA (r. Mandric Emil) – Petre Boruga
1970/1971 - Nagy István: ÖZÖNVÍZ ELŐTT (r. Harag György) – Nyomozó
1970/1971 - Paul Everac: AZ ALBÉRLŐ (r. Hunyadi András) – Teofil Hotaranu
1970/1971 - Bródy Sándor: A TANÍTŐNŐ – felújítás (r. Tompa Miklós) – Törvénybíró
1969/1970 - Georges Feydeau: OSZTRIGÁS MICI (r. Lohinszky Lóránd) – Marollier hadnagy
1969/1970 - George Bernard Shaw: BRASS BOUND KAPITÁNY MEGTÉRÉSE (r. Anatol Constantin) – Sidi El Assif
1969/1970 - Németh László: A KÉT BOLYAI (r. Kovács Ferenc) – Dósa Elek tanár
1968/1969 - W. Shakespeare: MACBETH (r. Harag György) – Lennox
1968/1969 - Szabó Lajos: AZ OTTHON SZIGETÉN (r. Gergely Géza) – Tamás
1967/1968 - Örkény István: TÓTÉK (r. Kovács György) – Az elegáns őrnagy
1967/1968 - Móricz Zsigmond: LUDAS MATYI (r. Gergely Géza) – Diák
1967/1968 - Tamási Áron: PETRU RAREȘ (r. Teodorescu George) – Barbovschi / Diák
1967/1968 - Csíky Gergely: BUBORÉKOK (r. Hunyadi András) – András
1966/1967 - Reginald Rose: TIZENKÉT DÜHÖS EMBER (r. Teodorescu George) – 2. számú esküdt
1966/1967 - Szophoklész: ÉLEKTRA (r. Sârbu Constantin) – román nyelvű előadás – Püladész
1966/1967 - Paul Everac: VÉLETLEN TALÁLKOZÁSOK (r. Gergely Géza) – Viki
1965/1966 - Friedrich Dürrenmatt: A FIZIKUSOK (r. Harag György) – Oskar Rose
1964/1965 - Tennessee Williams: A VÁGY VILLAMOSA (r. Farkas István, Tompa Miklós) – Kézbesítő
1964/1965 - Hristea Ionel: EGYETLEN ÉLET (r. Hunyadi András) – Mateias
1963/1964 - Paul Everac: A LÁTHATATLAN STAFÉTA (r. Farkas István, Lavotta Károly) – Dionisie
1963/1964 - Eugéne O’Neill: HOSSZÚ AZ ÚT HAZÁIG (r. Gergely Géza) – Ben
1963/1964 - Andi Andrieş: RÓZSAKERT (r. Gergely Géza) – Adrian / Sergiu
1962/1963 - Konsztantyin Andrejevics Trenyov: GIMNZAISTÁK (r. Gergely Géza) – Pável
1962/1963 - Aurel Baranga: ÁDÁM ÉS ÉVA (r. Farkas István) – A fiú
1962/1963 - G. B. Shaw: AZ ÖRDÖG CIMBORÁJA (r. Mihai Paxino) – Őrmester
1962/1963 - Tudor Muşatescu: TITANIC KERINGŐ (r. Hunyadi András) – Stamatescu
1962/1963 - A. N. Arbuzov: IRKUCKI TÖRTÉNET (r. Harag György) – Kar
1962/1963 - Horia Lovinescu: LÁZ (r. Anatol Constantin) – Halász
Más színházi munkái:
2020/2021 - Háromszék Táncegyüttes – TÁNCSÉTÁNY (r. Ivácson László) – Narrátor
2014/2015 - Sepsiszentgyörgyi Bábtagozat – Kányádi Sándor: VERSTŐL VERSIG HAJT A CSORDÁS (r. Nagy Kopeczky Kálmán) – Művészeti tanácsadó
1999/2000 - Zsámbéki szombatok – Katona József: BÁNK BÁN (r. Bocsárdi László) – Petur bán, bihari főispán
1994/1995 - Figura Stúdió Színház – Carlo Goldoni: A HAZUG (r. Barabás Olga) – Szereplő
1994/1995 - Figura Stúdió Színház – Euripidész: ÍPHIGENEIA AULISZBAN (r. Bocsárdi László) – Agamemnón
1993/1994 - Figura Stúdió Színház – Ödön von Horváth: KASIMIR ÉS KAROLINE (r. Bocsárdi László) – Speer
1989/1990 - Sepsiszentgyörgyi színház – Asztalos István: A FEKETE MACSKA (r. Tompa Miklós m.v.) – A rendező munkatársa
A marosvásárhelyi színművészeti egyetemen játszott szerepei:
1961/1962 - Alexandru Voitin: EMBEREK, AKIK HALLGATNAK (r. Kőmíves Nagy Lajos) – Axinte
1961/1962 - Szigligeti Ede: LILIOMFI (r. Kőmíves Nagy Lajos) – Kányai Fogadós
1961/1962 - Albert Maltz: A PRÓBA / I.L. Caragiale: VIHAROS ÉJSZAKA (r. Gergely Géza) – Chris
1960/1961 - Dorian Dorel: AZ 58. MÁSODPERC (r. Kovács György) – Munkát kereső ifjú
1959/1960 - Móricz Zsigmond: LÚDA S MATYI (r. Tompa Miklós) – Első legény / Játékmester / Bíró
Szerkesztett és rendezett pódiumelőadásai:
1985 - Bajor Andor. MOST JÖTTEM A FÉLHETESSEL – önálló előadás (betiltás miatt csak 1992 áprilisában a III. Színházi Kollokviumon mutatták be.)
1980 - Arany János: TOLDI – önálló előadás
1966 – 1976 között - ÉNEKELJ ARANYMADÁR! – a világirodalom legszebb verseiből tíz előadásra tervezett sorozat, megvalósult négy előadás (szerkesztette: Katona Szabó István versmondó)
1974 - Petőfi Sándor verseiből: VILÁGOSSÁGOT!
1972 - József Attila verseiből: ESZMÉLET (Visky Árpáddal)
1969 - Székely János: DÓZSA – monodráma
1969 - Radnóti Miklós verseiből: SEM EMLÉK, SEM VARÁZSLAT
1968 - Ady Endre verseiből: MINDEN AZ ÉLETÉRT
1968 - Tudor Arghezi verseiből: TESTAMENTUM
1967 - KÖLTŐ ÉNEKELJ! – hazai kortárs költők verseiből (Illyés Kingával)
1966 - LEGKEDVESEBB VERSEINK (Illyés Kingával)
Rendezései:
1991/1992 - Alfonso Sastre: A SZÁJKOSÁR
1984/1985 - G. Feydeau: AZ ÚR VADÁSZNI JÁR (A nadrág címmel)
Rendezőasszisztensi munkái:
1989/1990 - Asztalos István: A FEKETE MACSKA (r. Tompa Miklós)
1971/1972 - Örkény István: MACSKAJÁTÉK (r. Kovács György)
1968/1969 - W. Shakespeare: MACBETH (r. Harag György)
1967/1968 - Örkény István: TÓTÉK (r. Kovács György)
1966/1967 - Sütő András: POMPÁS GEDEON (r. Harag György)
Hanglemezek:
1978 - Székely János: DÓZSA (nagylemez)
1978 - Konsza Samu: SZÉKELY NÉPMESÉK (nagylemez)

Tanulmányok
1962 - Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskola, Marosvásárhely


Díjak

2012 – Sepsiszentgyörgy önkormányzata által adományozott Pro Urbe-díj „Művészi elhivatottságáért és az újítás bátorságáért”
2009 – Erdős Irma Emlékgyűrű
2009 – Kaszás Attila-díj
2009 – Kurkó Árpád vállalkozó által felajánlott Különdíj a Tamási Áron Színház A CSODA c. előadásban nyújtott alakításáért a Magyar Színházak XXI. Kisvárdai Fesztiválján
2008 –  A Duna Televízió különdíja a Tamási Áron Színház YVONNE, BURGUNDI HERCEGNŐ  című előadásában nyújtott alakításáért a Kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak XX. Találkozóján (a díj egy róla szóló portréfilm elkészítésében állt a televízió „Kézjegy” című műsora számára)
2007 – Szentgyörgyi István díj a magyar színművészetért
2007 – Jászai Mari díj
2003 – Az EMKE Bánffy Miklós Díja
2001 – A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának Életműdíja (Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválja, Kisvárda)
1999 – A Kovászna Megyei Tanács Díja a Kultúra Szabadságáért
1998 – Az EMKE Kádár Imre Díja színházteremtő munkássága és színművészi teljesítménye elismeréseként
1991 – A Kovászna Megyei Tanács Díja a Kultúra Szabadságáért